Neler Oluyor ?
IMG_87461-1300x866

Sualtı RagbisiSon zamanların popüler su altı sporlarından birisi de sualtı ragbisi diye adlandırılan su altı sporudur. Su altı ragbisi sporu, derinliği yaklaşık 3,5 metre ile 5 metre arasında olan ve içerisinde tuzlu su bulunan top ile oynanan özel bir havuzda gerçekleşmektedir.

Sualtı Ragbisi Nasıl Oynanır ?

Sualtı ragbi takımı en fazla 11 kişiden oluşmaktadır. Bir takımda altı aktif oyuncu ve beş tane de değişim oyuncusu vardır. Havuzun iki uç kısmında da bir adet sepet bulunmaktadır. Oyuncuların amacı ise suda batma özelliğine sahip tuzlu su dolu top ile rakip kaleye gol atmaktır. Ayrıca topun tuzlu suyla dolu olmasının sebebi havuzda dibe batmasını sağlamak ve 1 – 2 metre uzunluğunda top ile pas atmayı sağlamaktır.

 

Ülkemizde yaklaşık son 10 yıldır sualtı ragbisi sporu oynanmaktadır ve bu spora duyulan ilgi son zamanlarda gittikçe artmaktadır. Su altı ragbisinin bir farklı özelliği ise kadın erkek karışık oynanabilmesidir. Çünkü herkes sualtı ragbisini oynayamadığı için bu spor dalında takımlar kadın – erkek olarak karışık olabilmektedir. Sualtı ragbisinde önemli olan ilkeler; hız, güç, hareketlilik, az oksijenle durumu idare etme, nefesini iyi kullanma gibi ilkelerdir.
Sualtı Ragbisi Kuralları Nelerdir ?

Sualtı ragbisinin bazı katı kuralları vardır. Herhangi bir risk oluşturmamak adına su altı ragbisi için kullanılan paletlerin ucu sivri ya da keskin olmamalıdır. Diğer oyunculara zarar vermemek adına paletlerin ucu yumuşak olmalıdır. Sualtı ragbisi altışar kişilik takımlarla (beş kişi yedek olmak üzere) iki devre olarak oynanır. Her devre 15 dakikadan oluşmaktadır. Ayrıca beş dakikalık devre arası da bulunmaktadır. Maçın berabere kalması ve uzaması durumunda üçer dakikalık iki devre daha oynanır. Bu devrelerin ara süresi ise bir dakikadır. Maç yine berabere biterse sualtı ragbisinde penaltı faslına geçilir.
Sualtı Ragbisi Hakemler


Sualtı ragbisi sporunda üç tane hakem görev almaktadır. Biri su üstü hakemi olmak üzere iki tane de oksijen tüpü bulunan su altı hakemi vardır. Bu hakemler su altında ve üstünde maçın gidişanı iyi bir şekilde kontrol etmeye çalışarak hata yapılan yerlerde müdahale etmeye çalışırlar. Sualtı ragbisinin oynandığı havuzun derinliğinin 3,5 metre ile 5 metre arasında olduğunu söylemiştik. Havuzun uzunluğu ise yani oyun alanının genişliği ise 12 metre uzunluğunda 8 metre genişliğinde ya da 18 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde olmalıdır. Sualtı ragbisi oyun sahaları bu 2 uzunluk birimlerinden birine uymak zorundadır. Genel olarak bu sporda havuz derinliği ise ideal olarak 5 metre olarak belinlenmiştir.
Sualtı Ragbisi Topunun Özellikleri


Sualtı ragbisinde oyun içinde oynanan top ise dışı zımpara edilmiş yani dışı yumuşak olan içinde ise beş litre tuzlu su olan farklı bir ragbi topudur. Bu topların en önemli özelliği ise su altında 3 metre – 4 metre gitmesidir. Su altı ragbisinde kaleler havuzun iki farklı ucunda bulunmaktadır. Oyuncuların amacı bu kalelere gol atmaktır. Fakat karada oynanan ragbi gibi bir çok zorluğu vardır. Oyuncular aynı anda hücum ederek elinizdeki topu almaya çalışmaktadır. Su altında da ragbi oyuncuları karadaki gibi profesyonelce hareket edebildiği için sualtı ragbisini kolay bir spor dalı olarak görmek kesinlikle yanlıştır.
Sualtı Ragbisi Ceza Yöntemi

Sualtı ragbisinde de normal ragbide olduğu için faul gibi çeşitli cezalar bulunmaktadır. Ceza alan ragbi oyuncusu suda bir köşede belirli bir süre boyunca beklemek zorunda kalır.

  BUNA DA BAKINIZ :Muay Thai..
BİR BAŞKA İÇERİK :   Kas Ağrısı - Fibromyalji ve Manu..

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ